رییس جمهوری اسلامی، حسن روحانی می‌گوید که ایران بدترین شرایط اقتصادی خود را در چهل سال گذشته تجربه می‌کند؛ اما به ادعای روحانی، دولت او در این مورد مقصر نیست؛ بلکه این ایالات متحده است که باید بابت شرایط بد اقتصادی ایران سرزنش شود. روحانی این سخنان را امروز در مرقد روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی بیان کرد.

روحانی گفت: «امروز مشکلات ما عمدتاً به فشار آمریکا و اذنابش بر می‌گردد.» رییس جمهوری اسلامی سپس افزود: «نباید به جای محکوم کردن آمریکا، کسی دولت خدمتگزار یا نظام بزرگ اسلامی را سرزنش کند.»

شرایط اقتصادی در ایران از سال گذشته به شدت رو به وخامت گذاشت. در این مدت، بهای ارزهای خارجی نزدیک به سه برابر افزایش یافته است. علاوه بر ارزهای خارجی، بهای انواع کالاها، از جمله کالاهای اساسی نیز به شدت افزایش یافته است. بهای گوشت و مرغ در ماه‌های اخیر چند برابر شده است و بر اساس جدیدترین گزارش دستگاه‌های حکومتی در ایران، بهای مسکن نیز در شهر تهران در یک سال اخیر دو برابر شده است.

همین موضوعات موجب شده که اعتراضات مردمی نیز افزایش یابد. بخشی از اعتراضاتی که از دی ماه سال گذشته آغاز شده و تا امروز ادامه یافته، جنبه اقتصادی داشته و بسیاری از آنها نیز جنبه سیاسی و اجتماعی داشته‌اند. در ماه‌های اخیر ایران بارها شاهد اعتصابات گسترده بوده است؛ از اعتصاب سراسری کامیونداران تا اعتصاب در شهرهای کردنشین و اعتصاب بازاریان در تهران و بسیاری از شهرهای دیگر.

در یک سال گذشته، علاوه بر اعتراضات گسترده اقتصادی و کارگری در بسیاری از شهرهای ایران، و نیز اعتراض مال‌باختگان بنگاه‌ها وصندوق‌های مالی متعدد، اعتراضاتی نیز از جمله به حجاب اجباری صورت گرفته است.

بزرگترین اعتراض ایرانیان پس از انقلاب اسلامی سال پنجاه و هفت، در دی ماه سال گذشته انجام شد. در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته، به اعتراف مقامات حکومتی، نزدیک به یکصد و پنجاه شهر بزرگ و کوچک صحنه تظاهرات مخالفان حکومت شد. در این تظاهرات، برای نخستین بار شعارهایی از جمله در حمایت از خاندان پهلوی سر داده شد. برخی از مقامات حکومتی گفته‌اند که این اعتراض‌ها که با کشته شدن نزدیک به سی تن و بازداشت دستکم پنج هزار نفر پایان یافت، می‌توانست به سقوط رژیم منجر شود.

اما حسن روحانی، امروز این اعتراضات را توطئه ایالات متحده خواند. روحانی گفت: « مبارزه اخیر آمریکا با ایران از دی‌ماه سال هزار و سیصد و نود و شش شروع شد.» این نخستین بار نیست که رییس جمهوری اسلامی اعتراضات مردمی را توطئه ایالات متحده می‌خواند. علاوه بر روحانی، بسیاری از وابستگان جناح موسوم به اصلاح‌طلب در رژیم ایران نیز در یک سال گذشته به شدت به معترضان حمله کرده و حتی خواهان سرکوب شدیدتر آنها شده‌اند.