یک مقام دولتی در جمهوری اسلامی درخواست محمود احمدی‌نژاد را برای برگزاری تجمع اعتراضی رد کرد. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، بهرام سرمست، صبح امروز در نشستی خبری، در این زمینه گفت: «درخواست‌کننده تجمع باید توسط دبیرکل احزاب مشخص شود؛ چرا که داشتن شخصیت حقیقی و حقوقی یکی از شرایط پذیرش تقاضا است.»

به گزارش ایلنا، سرمست در ادامه با اشاره به درخواست پیشین محمود احمدی‌نژاد برای برگزاری تجمع، افزود: «در خواست احمدی‌نژاد برای برگزاری تجمع به استانداری ارجاع شد و از سوی استانداری به استناد مواد قانونی و تبصره ۱ ماده ۶ در خواست وی فاقد وجاهت قانونی تلقی شد و با برگزاری این تجمع مخالفت کردند.»

رییس جمهوری پیشین ایران روز گذشته با انتشار مطلبی در شبکه‌های اجتماعی، خواهان صدور مجوز از سوی وزارت کشور برای برگزاری تجمعی در اعتراض به مشکلات اقتصادی و آنچه او آن را “دخالت‌های انگلیس در امور داخلی ایران” خواند، شد. احمدی‌نژاد در این پیام گفت که چنین تجمعی می‌تواند روز بیست و نهم مهر ماه در میدان انقلاب تهران برگزار شود. او همچنین بار دیگر به مدیران جمهوری اسلامی تاخت و گفت که هیچ برنامه‌ای برای رفع مشکلات اقتصادی ندارند.

رابطه محمود احمدی‌نژاد با دستگاه‌های مختلف حکومت در ماه‌های اخیر بسیار پرتنش بوده است. او از سویی هشدار داده که جمهوری اسلامی در حال فروپاشی است و از سویی دیگر خواهان برگزاری رفراندوم شده است. رییس جمهوری پیشین همچنین به شدت از دستگاه قضایی انتقاد کرده و آن را ظالم خوانده است. دو یار نزدیک احمدی‌نژاد، اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی در یک سال گذشته توسط دستگاه قضایی محاکمه شده و به زندان افتاده‌اند.

همین انتقادات و موضع‌گیری‌ها موجب شد که برخی، از جمله گروهی از اصلاح‌طلبان در ایران، خواهان محاکمه رییس جمهوری پیشین شوند. در این زمینه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، روز گذشته گفت که دیر یا زور با احمدی‌نژاد برخورد خواهد شد.

اژه‌ای گفت: «قبول دارم دستگاه قضا با برخی از افراد به یک جهاتی الان مدارا می‌کند؛ ولی مطمئن باشید که با هر کسی که مرتکب جرمی شود برخورد قاطع می‌شود. شاید دیر و زود داشته باشد ولی سوخت و سوز ندارد.» این نخستین بار است که یک مقام ارشد حکومتی در ایران از برخورد احتمالی با احمدی‌نژاد سخن می‌گوید.

از میان رؤسای دولت جمهوری اسلامی پس از انقلاب، ابوالحسن بنی‌صدر سال‌ها است که در تبعید خودخواسته در فرانسه زندگی می‌کند. میرحسین موسوی نه سال است که در حصر خانگی است. علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی در حالی سال گذشته از این دنیا رفت که چند سال آخر به شدت از سوی گروه‌های نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای هدف حمله قرار گرفته و حتی صلاحیتش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تأیید نشده بود. محمد خاتمی ممنوع‌التصویر است. و حال گفته می‌شود که دیر یا زود با محمود احمدی‌نژاد نیز برخورد خواهد شد.