دادستان کل جمهوری اسلامی می‌گوید که مدارک نفوذ فعالان محیط زیستی بازداشت شده در ایران کامل است. محمدجعفر منتظری که امروز در قم صحبت می‌کرد در این زمینه مدعی شده و گفت: «نفوذ در محیط‌ زیست، یکی از مباحث مد نظر در مسئله نفوذ بوده و چند سال است که آمریکا و اسرائیل از طریق عوامل خود در محیط‌ زیست در مکان‌های حساس و حیاتی کشور نفوذ پیدا کرده و دوربین‌های خود را به کار گذاشته تا به ‌عنوان‌ مثال از فلان حیوان مراقبت داشته باشند.»

نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر ده‌ها تن از فعالان محیط زیست را در ایران بازداشت و به جاسوسی متهم کرده‌اند. یکی از این فعالان کاووس سیدامامی بود که در زمان بازداشت کشته شد. این بازداشت‌ها در حالی است که دولت و وزارت اطلاعات می‌گویند که هیچ مدرکی مبنی بر جاسوسی این افراد در دست ندارند.

آقای منتظری که امروز در میان روحانیون در قم صحبت می‌کرد، در ادامه نسبت به آنچه که آن را “نفوذ در حوزه” نامید هم هشدار داد. دادستان کل جمهوری اسلامی در این زمینه گفت: «امروز دشمن در حوزه علمیه هم نفوذ دارد. برخی از جریاناتی که در حوزه علمیه قم و جاهای دیگر وجود دارد را آسان نگیرید.»

در سال‌های اخیر، علیرغم تلاش همه‌جانبه جمهوری اسلامی برای به دست گرفتن کنترل کامل حوزه‌های علمیه در ایران، جریان‌های روحانی بسیاری در مخالفت با حکومت شکل گرفته است. برخی از این جریان‌ها مانند آیت‌الله حسین کاظمینی بروجردی، هوادار جدایی دین از حکومت و مخالف جدی جمهوری اسلامی هستند. آقای بروجردی دو سال پیش، پس از یک دهه زندان، به دلیل بیماری آزاد شده و در خانه تحت حصر خانگی قرار گرفت.

علاوه بر این جریان، جریان‌هایی نیز معتقد به اشکال دیگری از حکومت دینی، مانند شیرازیون وجود دارند که به شدت از سوی جمهوری اسلامی سرکوب می‌شوند.