یک خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران در ایران می‌گوید که جمهوری اسلامی پیشرفته‌ترین موشک خود را به سر جنگی “هدایت‌شونده” مجهز کرده است. خبرگزاری فارس در گزارشی مدعی شد که موشک خرمشهر اخیراً به سر جنگی مجهز شده که قابلیت هدایت تا زمان بر خورد به هدف را دارد. به نوشته این خبرگزاری، این نوع جدید موشک خرمشهر، خرمشهر ۲ نام گرفته است و توان حمل کلاهک جنگی به وزن دو هزار کیلوگرم را دارد.

موشک خرمشهر نخستین بار یک سال و نیم پیش معرفی شد. به گفته مقامات نظامی جمهوری اسلامی این موشک بردی برابر با دو هزار کیلومتر دارد و می‌تواند چندین کلاهک جنگی حمل کند. با این برد، موشک خرمشهر توانایی رسیدن به اسرائیل، کشورهای عربی منطقه و نیز بخش‌هایی از اروپا را دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز گذشته با اشاره به آزمایش موشکی اخیر جمهوری اسلامی، به سران رژیم تهران هشدار داد که توان اورشلیم را محک نزنند. نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «یک پیام صریح برای مستبدان تهران دارم؛ ما می‌دانیم شما چه می‌کنید و ما می‌دانیم کجا آن را انجام می‌دهید.»

نتانیاهو در ادامه هشدار داد و افزود: «با تمام ابزاری که در اختیار داریم به اقدامات خود علیه رژیم ایران ادامه خواهیم داد تا امنیت و آینده اسرائیل را تأمین کنیم.» به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، رهبران جمهوری اسلامی می‌کوشند در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، به موشک جدید خود افتخار کنند و همزمان نیز از قصد خود برای نابود کردن اسرائیل سخن می‌گویند.

مقامات نظامی جمهوری اسلامی روز شنبه هم از ساخت یک موشک جدید خبر داده بودند. این موشک “هویزه” نام دارد و به گفته مقامات حکومتی در ایران، از نوع کروز زمین به زمین بوده و بردی برابر هزار و سیصد کیلومتر دارد.

موشک خرمشهر که خبرگزاری فارس نوشته اکنون به سر جنگی هدایت‌پذیر مجهز شده از نوع بالیستیک است. موضوع برنامه موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی یکی از دلایل اصلی خروج ایالات متحده از برجام است. کشورهای اروپایی نیز به رژیم ایران هشدار داده‌اند که اگر مذاکرات با تهران بر سر برنامه موشکی‌اش به نتیجه‌ای نرسد، تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی وضع خواهند کرد. این در حالی است که حکومت ایران می‌گوید به هیچ وجه درباره برنامه موشکی خود مذاکره نمی‌کند.