علی خامنه‌ای می‌گوید تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی “بی‌سابقه” است. او این سخنان را امروز در دیدار با مردم قم بیان کرد. همزمان، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی نیز در مصاحبه با یورونیوز گفت که تحریم‌های کنونی “جدی‌تر” از همه تحریم‌های پیشین است. این در حالی است که تا کنون مقامات حکومتی در ایران مدعی بودند تحریم‌های ایالات متحده تأثیر چندانی ندارد، چرا که به گفته آنها، بر خلاف دوره پیش، اروپا از آمریکا حمایت نمی‌کند.

دونالد ترامپ هشت ماه پیش از برجام خارج شد. پس از آن، تحریم‌های اتمی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی در دو مرحله از سر گرفته شد. اتحادیه اروپا، علیرغم وعده‌هایی که داده، تا کنون نتوانسته است راهکاری عملی برای دور زدن این تحریم‌ها ارائه کند.

در همین زمینه، جهانگیری به یورونیوز گفت اگرچه هنوز چنین اقدامی انجام نشده، اما جمهوری اسلامی همچنان امیدوار است که در آینده نزدیک وعده‌های اروپا عملی شود.

مهم‌ترین وعده در میان برنامه‌های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، راه‌اندازی یک ساز و کار مالی ویژه برای داد و ستد با جمهوری اسلامی است. اروپا نخست وعده داده بود که این ساز و کار تا سیزدهم آبان ماه عملیاتی شود. اروپایی‌ها سپس این تاریخ را به پایان سال میلادی گذشته منتقل کردند. اما با گذشت نه روز از سال میلادی جدید، هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است.

در این زمینه، محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی امروز مدعی شد که اروپایی‌ها بابت این تأخیر از جمهوری اسلامی عذرخواهی کرده‌اند. واعظی این ادعا را در مصاحبه با خبرگزاری فارس بیان کرد.

پیشتر مقامات جمهوری اسلامی تهدید کرده بودند که اگر اروپا نتواند منافع آنها را تأمین کند، از برجام خارج خواهند شد.