در حالی که تظاهرات سراسری در ایران وارد هفتمین روز خود شده است، ایالات متحده بار دیگر از این اعتراضات حمایت کرد. وزیر خارجه آمریکا، مایک پمپئو، در توییتی که بامداد امروز منتشر کرد، نوشت: «ما عمیقاً نگران گزارش‌هایی مبنی بر خشونت رژیم ایران علیه شهروندان غیرمسلح هستیم.» پمپئو در ادامه افزود: «ایالات متحده از حق مردم ایران برای اعتراض به فساد و سرکوب رژیم، بدون ترس از انتقام، حمایت می‌کند.» وزیر خارجه ایالات متحده در نهایت از جمهوری اسلامی خواست که به حقوق بشر ایرانیان احترام بگذارد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، امروز در سخنانی که به نظر می‌رسد در واکنش به این اظهارات باشد، خطاب به مقامات آمریکایی گفت اگر آنها با مردم ایران رابطه دارند، پس چرا جلوی فروش دویست هواپیما به ایران را گرفته‌اند؟

پس از امضای برجام، ایران قرارداد خرید دویست هواپیما را با شرکت‌های بویینگ، ایرباس و ای.تی.آر امضا کرد. ولی با بازگشت تحریم‌های ایالات متحده، در حالی که ایران تنها سه هواپیمای ایرباس و چند فروند ای.تی.آر تحویل گرفته، خرید بقیه هواپیماها لغو شد.

ظریف که امروز در جریان مراسم روز خبرنگار در ایران صحبت می‌کرد، به دیدار چندی پیش مایک پمپئو با گروهی از ایرانیان مقیم ایالات متحده نیز اشاره کرد و مدعی شد که هشتاد درصد از شرکت‌کنندگان در این دیدار اصلاً ایرانی نبودند. وزیر خارجه جمهوری اسلامی اشاره‌ای نیز به پیام‌های اخیر بنیامین نتانیاهو خطاب به مردم ایران داشت ولی از واکنش نشان دادن به آنها خودداری کرد. ظریف به همه گروه‌های حکومتی نیز هشدار داد که اصلاح‌طلب و اصولگرا امروز “در یک کشتی” نشسته‌اند که با غرق شدن آن، همه از بین خواهند رفت.

 

اعتراضات در شهرهای مختلف ایران، شب گذشته نیز علیرغم جو امنیتی بالا که در برخی شهرها مانند کرج عملاً به حکومت نظامی مبدل شده بود، ادامه یافت. بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، از جمله مردم کازرون دیشب به خیابان‌ها آمده و شعارهایی علیه رژیم سر دادند. در یکی از این ویدئوها، مردم خطاب به نیروهای امنیتی می‌گویند “بی‌شرف”.

در تهران، کرج و چند شهر دیگر تجمعاتی برگزار شد. در تهران تصاویری از تجمع و اعتراض مردم در مناطقی چون تئاتر شهر و شهرک اکباتان منتشر شده است. این اعتراضات از هفته گذشته و در اصفهان آغاز شد.

علاوه بر این تظاهرات، اعتراضات صنفی نیز همچنان ادامه دارد. روز گذشته بار دیگر مغازه‌داران پاساژ علاءالدین در تهران دست به اعتصاب زدند. بر اساس برخی گزارش‌ها، که از جمله در تارنمای ایران‌کارگر منتشر شد، نیروهای امنیتی برای جلوگیری از مبدل شدن این اعتصاب به تظاهرات، به شلیک گاز اشک‌آور اقدام کردند.

در این میان، ویدئوی سخنان یک راننده اتوبوس خصوصی در ایران، که به سیاست‌های حکومت اعتراض می‌کند، در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. این راننده اتوبوس در این کلیپ می‌گوید اگر پول نیست، آقا بی‌خود می‌کند که پول ما را به فلسطین و حزب‌الله می‌دهد یا آن را خرج راهپیمایی اربعین در عراق می‌کند.

راننده اتوبوس سرکرده حزب‌الله لبنان را “نصرالله کثیف” می‌خواند.