حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی قرار است امشب در تلویزیون دولتی ایران صحبت کند. مصاحبه با روحانی قرار است پس از اخبار ساعت نه شبکه اول انجام شده و همزمان از شبکه خبر و نیز رادیوی سراسری پخش شود. به نوشته خبرگزاری‌های داخلی، او قرار است در مورد مسائل مختلفی، از پاسخ دادن به دونالد ترامپ تا ارز و گرانی صحبت کند. اگر روحانی پاسخ اظهارات ترامپ در زمینه آمادگی برای دیدار بدون پیش‌شرط با رییس جمهوری اسلامی را بدهد، به نخستین رهبر غیرنظامی حکومت مبدل خواهد شد که در این زمینه اظهار نظر کرده است.

پیشتر، فرمانده کل سپاه، سرلشکر پاسدار محمدعلی (عزیز) جعفری گفته بود که دونالد ترامپ “آرزوی” دیدار با رییس جمهوری اسلامی را “به گور خواهد برد.” این اظهارات جعفری با واکنش برخی از شخصیت‌های سیاسی روبرو شد. از جمله علی مطهری، نایب رییس مجلس که گفته بود تصمیم در زمینه مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا در حیطه اختیارات شورای‌عالی امنیت ملی است و فرمانده سپاه حق اظهار نظر در این زمینه را ندارد.

در واکنش به این انتقادات، سخنگوی ارشد سپاه، ابوالفضل شکارچی، امروز گفت که سخنان فرمانده سپاه دخالت در امور سیاسی نبوده است. شکارچی گفت: «سپاه در این مورد اصلاً به مسائل سیاسی ورود پیدا نکرده است؛ بلکه به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند و باید به عنوان یکی از ارکان قدرت نظام در مواقع خاص اعلام موضع کند تا دشمن مواضع ما را بداند و به اقتدار ما پی ببرد.» سخنگوی سپاه در ادامه نیز، در اشاره به تهدیدات رژیم در زمینه بستن تنگه هرمز، گفت که هیچ کس به جز جمهوری اسلامی حق ندارد درباره امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز صحبت کند.

اما حسن روحانی در حالی قرار است امشب در صدا و سیما خطاب به مردم صحبت کند، که می‌بایست در روزهای آینده نیز برای پاسخ دادن به پرسش‌های نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حاضر شود. رییس جمهوری اسلامی روز گذشته در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی، رییس مجلس، سؤال نمایندگان از خود را غیرقانونی و بی‌موقع توصیف کرد. روحانی سپس تهدید کرد که با حضور در مجلس، “حقایق” را به مردم خواهد گفت. او توضیح بیشتری درباره این “حقایق” نداد اما علی مطهری امروز گفت که روحانی جرأت ندارد همه حقایق را به مردم بگوید. پیشتر نیز محمود احمدی‌نژاد، تهدیدات مشابهی را مطرح کرده و سپس با حضور در مجلس، نواری را از فساد اقتصادی یکی از برادران لاریجانی منتشر کرده بود.

در واکنش به نامه روحانی، مجتبی ذوالنوری، از نمایندگان وابسته به جناح اصولگرا در مجلس، امروز گفت که دولت می‌خواهد فضاسازی کند. ذوالنوری در مصاحبه با خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران گفت که بر خلاف گفته روحانی، سؤال نمایندگان کاملاً قانونی است و این رییس جمهوری است که ماه‌ها است قانون‌شکنی می‌کند. این نماینده مجلس همچنین مدعی شد که علی لاریجانی تا پیش از انتشار این نامه در رسانه‌ها از آن اطلاع نداشته است.

از سوی دیگر اما، اکبر ترکان، مشاور عالی حسن روحانی، نمایندگان مجلس را به باج‌گیری متهم کرد. او این اتهام را در مصاحبه‌ای با خبرگزاری پانا به برخی نمایندگان مخالف دولت وارد کرد.

طرح پرسشی با پنج محور از رییس جمهوری هفته گذشته در مجلس اعلام وصول شد و حسن روحانی یک ماه برای پاسخگویی به آن وقت دارد. در صورت راضی نشدن نمایندگان، مجلس می‌تواند پرونده را به قوه قضاییه فرستاده و یا حکم عدم کفایت حسن روحانی را صادر کند.