حسن روحانی میگوید اینکه مردم با مشکلات جدید مواجه هستند را لمس میکند ولی برایش روشن است که به گفته او دشمن قادر نیست به اهدافش برسد.

رئیس جمهوری اسلامی که برای افتتاح چند پروژه پتروشیمی به عسلویه سفر کرده مدعی شد که دشمنان به گفته او میخواهند ایران به چهل سال قبل بازگردد. و افزود: دشمن می گوید ایرانی می خواهم در اختیار و مشت من که با اراده من مسیرش را انتخاب کند، سودش در اختیار من باشد و بتوانم از نو سلطه ام را بر ایران به دست آورم البته رسیدن به این هدف از محالات است.

این اظهارات آقای روحانی در حالی است که امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر و نیز در قرار دادن خلیج فارس و دریای عمان در اختیار کشتی های ماهیگیری چینی اعتراضات گسترده ای در ایران بر انگیخته است.

رئیس جمهوری اسلامی در ادامه به بحران اقتصادی (که آن را مشکلات نامید) و نیز تحریمهای ایالات متحده علیه حکومت ایران اشاره کرد و آن را جنگ اقتصادی و روانی دشمنان در برابر ملت ایران تلقی کرد. وی اظهار داشت: مروز روز جنگ اقتصادی و جنگ روانی دشمنان در برابر ملت ایران است. در خط مقدم این جنگ، بخش هایی قرار دارد که بار اقتصادی بر عهده آنها است و بخش نفت و گاز و پتروشیمی خط مقدم مبارزه با تحریم دشمنان است. ما با تلاش کار خود را ادامه می دهیم و نفت و گاز و پتروشیمی را تولید و صادر می کنیم.

این اظهارات رئیس جمهوری اسلامی در حالی است تحریم نفت ایران از سیزدهم آبان ماه، برابر با سالروز اشغال سفارت ایالات متحده آغاز میشود. شرکت فرانسوی توتال نیز چندی پیش اعلام کرد که به دلیل تحریمها، در توسعه واز یازده میدان گاز پارس جنوبی شرکت نخواهد کرد.

در ادامه کاهش صادرات نفت ایران، رسانه‌های ژاپنی گزارش دادند که این کشور نیز از ماه آینده میلادی خرید نفت ایران را به طور کامل متوقف خواهد کرد.

مقامات واشینگتن گفته‌اند که هدف آنها به صفر رساندن صادرات نفت ایران است هرچند که حاضرند برخی درخواست‌ها را برای دریافت معافیت در صورت کاهش شدید خرید نفت ایران بررسی کنند.