رئیس مجلس خبرگان میگوید مسیر ایران رو به رشد است و دشمن میخواهد هزینه ناکارآمدی دستگاه‌ها را به پای علی خامنه ای بنویسد.

نشست فصلی مجلس خبرگان در حالی برگزار شد که رئیس جمهوری اسلامی در آن حضور نداشت. به گفته احمد خاتمی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان، از روحانی برای سخنرانی در اجلاس خبرگان دعوت شده بود اما او عذر خواسته است. حسن روحانی برای افتتاح چند پروژه صنعتی در عسلویه، جنوب ایران حضور دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، خبر سفر آقای روحانی به عسلویه تا روز گذشته اطلاع رسانی نشده بود و این سفر به یکباره انجام شده است.

آقای جنتی در سخنان خود قرآن را چاره همه مشکلات کشور تلقی کرد و گفت: ما قبل از هر کاری بیش از آنکه به موارد دیگر توجه کنیم، به قرآن رجوع خواهیم کرد و این حقیقت را باید دریافت.

او در ادامه مدعی شد که رهبر جمهوری اسلامی همه کاره کشور نیست و تلویحا اظهار داشت که پاسخگو هم نیست. آقای جنتی در این باره گفت: رهبری سیاست های کلان را هدایت می کند و مسائل اجرایی کشور برعهده مسئولان است که خودشان هم باید پاسخگو باشند.

رئیس مجلس خبرگان در ادامه علی خامنه ای را از تبعات مذاکرات هسته ای که به امضای برجام انجامید مبری ساخت و گفت: در موضوع هسته‌ای ایشان در سخنرانی اخیر خود اعلام کردند که تیم مذاکره کننده هسته ای خطوط قرمز را رعایت نکرده است. این در حالی مذاکره کنندگان هسته ای در جریان مذاکرات و پس از آن بارها اعلام کرده اند که گفتگوها با رعایت خط قرمزهای رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

آقای جنتی در اظهارات خود، رئیس قوه قضائیه را نیز خطاب کرد و خواستار برخورد او با عاملان بحران ارزی کشور شد. وی افزود: برادر عزیز آقای آملی! باید به سراغ دانه درشت ها بروید؛ با آفتابه دزدها همه می توانند مبارزه کنند.

این سخنان احمد جنتی واکنش صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه را که در نشست مجلس خبرگان حاضر بود به دنبال داشت. وی در سخنان خود گفت: مشکلات اقتصادی با برخوردهای صرفا قضایی حل نمی شود. وقتی بستر اقتصادی نادرست باشد، عده ای به دنبال سودجویی و رانت خواری خواهند بود.

آقای جنتی در سخنان خود به کمبود و افزایش بهای پوشک در ایران نیز اشاره کرد و محتکران را مقصر این امر دانست.

او همچنین مدعی شد که بر اساس اعلام بانک تجارت جهانی، مسیر ایران رو به رشد است و نباید سیاه‌نمایی کرد.

این اظهارات رئیس مجلس خبرگان در حالی است که کاربران شبکه های اجتماعی نه تنها از هجوم به فروشگاه های بزرگ برای تهیه پوشک و نوار بهداشتی خبر میدهند بلکه میگویند که مقدار محدودی از این اقلام به متقاضیان فروخته میشود. بهای یک بسته پوشک اخیرا بیش از سه برابر افزایش یافته است.

بهای ارزهای خارجی نیز همچنان سیر سعودی خود را طی میکند. بر اساس گزارشها، امروز در بازار ارز تهران، دلار آمریکا پس از آنکه به چهارده هزار تومان رسید، در ادامه به سیزده هزار و نهصد تومان تنزل یافت. یورو نیز به بهای شانزده هزار تومان فروخته میشد.

بهای سکه نیز امروز رکورد زد. بر اساس گزارشها بهای سکه تمام بهار به چهار ملیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان رسید.

اظهارات آقای جنتی مبنی بر رشد اقتصادی در ایران در حالی بیان میشود که به گفته بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور هزینه ثبت نام مدرس بسیار دشوار است. به نوشته تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، حمیدرضا امام قلی‌تبار در یادداشتی اظهار داشت: با توجه به سطح معیشت پنج میلیون تومانی ماهیانه خانوار شهری در سال جاری و کاهش قدرت خرید کارگران، از محل دریافتی با میانگین یک و نیم میلیون تومانی ماهیانه که خود چند برابر زیر خط فقر قلمداد می شود، کارگران چطور معیشت خود را پوشش داده و از پس شهریه های مدارس دولتی که بر خلاف قانون اساسی است پرداخت و متقبل نمایند؟؟