جمهوری اسلامی سوء قصد به رییس جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو را محکوم کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این زمینه گفت: «ما این اقدام را حرکتی در جهت بی ثباتی و ناامنی در ونزوئلا و به نفع دشمنان دولت و مردم این کشور می‌دانیم و آن را به شدت محکوم می‌کنیم.»

نیکلاس مادورو عصر شنبه، در جریان سخنرانی در جمع نظامیان ونزوئلا هدف سوء قصد قرار گرفت. در جریان این سخنرانی که به صورت زنده از تلویزیون دولتی ونزوئلا پخش می‌شد، مادورو در میانه صحبت ناگهان به آسمان نگاه می‌کند و در همین زمان صدای انفجاری شنیده می‌شود. لحظاتی بعد صدها تن از سربازان نظامیان حاضر در محل پا به فرار می‌گذارند.

به گفته مقامات ونزوئلا، سوء قصد توسط چند فروند پهپاد انفجاری انجام شده که یکی از آنها در نزدیکی محل سخنرانی آقای مادورو منفجر شد. وزیر ارتباطات ونزوئلا گفته است که رییس جمهوری در این حادثه آسیب ندیده اما هفت سرباز مصدوم شده‌اند. نیکلاس مادورو ساعتی بعد از این رخداد، رییس جمهوری کلمبیا و “افرادی در فلوریدا” را متهم کرد که در آن دست داشته‌اند.

اقتصاد ونزوئلا در سال‌های اخیر دچار فروپاشی کامل شده است؛ به طوری که امروزه شهروندان این کشور با حقوق متوسط یک ماه خود حتی نمی‌توانند هزینه خوراک چند روز را تأمین کنند. به گفته نهادهای حقوق بشری جهانی، اوضاع حقوق بشر نیز در این کشور بسیار بد است. بسیاری از مردم و گروه‌های اپوزیسیون، سیاست‌های نزدیک به بیست سال گذشته حکومت این کشور به رهبری هوگو چاوز و سپس مادورو را عامل فقر و فروپاشی اقتصادی ونزوئلا می‌دانند که یکی از بزرگترین منابع نفت جهان را در اختیار دارد.