وزارت خارجه ایالات متحده گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن جمهوری اسلامی در کنار نقض حقوق بشر، دهها میلیارد دلار صرف برنامه موشکی‌اش و حمایت از نایبان منطقه ای خود کرده است.

در این گزارش آمده است که حکومت ایران در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ میلادی شانزده میلیارد دلار در این موارد هزینه کرده است. از جمله مواردی که این گزارش به آنها پرداخته، میتوان به اعطای نزدیک به پنج میلیارد دلار به رژیم بشار اسد، کمک سالیانه هفتصد میلیون دلاری به حزب الله لبنان، صد میلیون دلار کمک به حماس و جهاد اسلامی، حمایت از شبه نظامیان شیعه در عراق و صدها میلیون دلار کمک به شورشیان حوثی در یمن اشاره کرد.

این گزارش در حالی منتشر میشود که نماینده علی خامنه ای در نیروی قدس سپاه پاسداران با انتقاد شدید از تصویب لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (سی.اف.تی) از شورای نگهبان خواست آن را تصویب نکند. این لایحه که یکی از لوایح چهارگانه پیوستن ایران به گروه اقدام مالی (اف.اِی.تی.اف) است، دو روز پیش در نشستی پرتنش در مجلس به تصویب رسید.

علی شیرازی که روز گذشته در برابر شماری از اعضای سپاه پاسداران سخنرانی میکرد، تصویب این لایحه را توقف حمایت جمهوری اسلامی از سازمان های تروریستی و شبه نظامیان نیابتی خود در منطقه تلقی کرد. وی در این باره گفت: مجلس شورای اسلامی دیروز تصویب کرد که جمهوری اسلامی به کنوانسیون اف ای تی اف بپیوندد، یعنی ما دست از حمایت از لبنان ، سوریه و عراق برداریم. غیر از این است؟!

وی در ادامه به اظهارات وزیر خارجه جمهوری اسلامی در جلسه تصویب این لایحه اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان امروز وظیفه دارد جلوی این حرکت را بگیرد. شما عبارت دیروز وزیر امور خارجه را نگاه کنید، می گوید؛ من و رئیس جمهور هیچ نامه و تعهدی را امضا نمی کنیم که با پیوستن به این قانون به اصطلاح استکباری مشکلات کشور حل شود. اگر این قانون را امضا نکنیم فشار آمریکایی‌ها بر ما بیشتر می شود یعنی ما با فشار آمریکایی‌ها این کار را انجام می‌دهیم. غیرت ما کجا رفته؟ نباید فریاد بزنیم؟

این اظهارات نماینده علی خامنه در نیروی قدس سپاه در حالی بیان میشود که به گفته علی لاریجانی، رئیس مجلس، رهبر حکومت ایران با بررسی لوایح مخالفتی ندارد.

مخالفان پیوستن جمهوری اسلامی به این کنوانسیون می‌گویند که این کار از سویی راه کمک تهران به گروه‌های تروریستی چون حزب‌الله لبنان و حماس را مسدود می‌کند و از سوی دیگر، موجب می‌شود که جمهوری اسلامی نتواند به راحتی تحریم‌ها را دور بزند.

از سوی دیگر اما، موافقان این لایحه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی در این لایحه برای خود حق شرط در نظر گرفته، می‌گویند که بر این اساس تهران می‌تواند همچنان به کمک به گروه‌های تروریستی تحت حمایت خود ادامه دهد. موافقان همچنین می‌گویند که اگر جمهوری اسلامی به این کنوانسیون نپیوندد، محدودیت‌های مالی و بانکی شدیدتری بر آن تحمیل خواهد شد. گروه اقدام مالی تنها تا ماه جاری میلادی به ایران فرصت داده که به این کنوانسیون‌ها بپیوندد.