حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی بار دیگر تهدید کرد که اگر صادرات نفت ایران متوقف شود، تهران نیز جلوی صادرات نفت از خلیج فارس را خواهد گرفت. روحانی که پیش از ظهر امروز در شهرستان شاهرود صحبت می‌کرد، گفت: «آمریکایی‌ها بدانند ما نفتمان را می‌فروشیم و خواهیم فروخت و آنها قادر نیستند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. بدانند که اگر روزی بخواهند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند، نفتی از خلیج ‌فارس صادر نخواهد شد.»

روحانی پیشتر نیز تهدید مشابهی را مطرح کرده بود که ناظران آن را به تهدید به بستن تنگه هرمز تعبیر کردند.

رییس جمهوری اسلامی در ادامه سخنان امروز خود مدعی شد که ایالات متحده در زمینه تحریم‌ها شکست خورده است. روحانی گفت: «آمریکا قادر نیست روابط تجاری ایران را در منطقه و جهان قطع کند.» این در حالی است که در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی از کاهش روابط تجاری جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه منتشر شده است. از جمله، شرکت‌های مستقر در فرودگاه‌های استانبول و بیروت از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی خودداری می‌کنند و عراق نیز به بانک‌های خود بخشنامه کرده که به شهروندان آن کشور که قصد سفر به ایران را دارند، دلار نفروشند.

در همین زمینه، معاون اول رییس جمهوری اسلامی، اسحاق جهانگیری نیز امروز به تأثیر تحریم‌ها اذعان داشت؛ هرچند که ادعا کرد این تأثیر تنها بر روی مردم عادی است. جهانگیری که در بیست و پنجمین همایش بیمه و توسعه صحبت می‌کرد، در این زمینه گفت: «درشرایط تحریم اولین قشری که آسیب می‌بیند بیماران، سالمندان، کودکان و اقشار ضعیف جامعه‌اند و اگر آمریکا می‌گوید هدف ما دولت ایران است کاملا دروغ است.» او سپس افزود: «البته آمریکایی‌ها دست بر نقاط حساسی چون فروش نفت و جابه‌جایی پول گذاشتند.»

معاون اول رییس جمهوری اسلامی در ادامه تلویحاً به احتمال قطع کامل درآمدهای نفتی کشور اذعان داشت و گفت: «کشور بدون اتکا به درآمد نفت هم اداره می‌شود.»

پیشتر، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی نیز تأیید کرده بود که صادرات نفت ایران از دو و نیم میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه رسیده است. نوبخت که روز گذشته در مراسمی به مناسبت روز جهانی معلولان سخن می‌گفت، تأیید کرد که درآمد دولت به یک‌سوم کاهش یافته است. این نخستین بار است که مقامات رسمی در ایران به وضوح به کاهش شدید صادرات نفت بر اثر تحریم‌های ایالات متحده اعتراف می‌کنند.