مجلس شورای اسلامی در تهران لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (سی.اف.تی) را تصویب کرد. این لایحه که یکی از لوایح چهارگانه پیوستن ایران به گروه اقدام مالی (اف.اِی.تی.اف) است، امروز در نشستی پرتنش در مجلس به تصویب رسید.

در آغاز این نشست، علی لاریجانی، در برابر مخالفان بررسی لایحه که به گفته‌های علی خامنه‌ای استناد می‌کردند، نامه رهبر جمهوری اسلامی را خواند که در آن گفته شده بود او با بررسی لوایح مخالفتی ندارد. این در حالی است که حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در برابر مدعی شد که خامنه‌ای با این لوایح مخالفت کرده و گفته که این‌گونه کنوانسیون‌ها در به توصیف او “اتاق‌های فکر استکبار” ساخته می‌شوند.

مخالفان پیوستن جمهوری اسلامی به این کنوانسیون می‌گویند که این کار از سویی راه کمک تهران به گروه‌های تروریستی چون حزب‌الله لبنان و حماس را مسدود می‌کند و از سوی دیگر، موجب می‌شود که جمهوری اسلامی نتواند به راحتی تحریم‌ها را دور بزند.

از سوی دیگر اما، موافقان این لایحه، از جمله علی نجفی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی در این لایحه برای خود حق شرط در نظر گرفته، می‌گویند که بر این اساس تهران می‌تواند همچنان به کمک به گروه‌های تروریستی تحت حمایت خود ادامه دهد. موافقان همچنین می‌گویند که اگر جمهوری اسلامی به این کنوانسیون نپیوندد، محدودیت‌های مالی و بانکی شدیدتری بر آن تحمیل خواهد شد. گروه اقدام مالی تنها تا ماه جاری میلادی به ایران فرصت داده که به این کنوانسیون‌ها بپیوندد.

در جریان نشست امروز، دو وزیر دولت و همچنین رییس سازمان برنامه و بودجه و یک سرپرست وزارتخانه نیز حضور داشتند. وزرای حاضر وزیران اطلاعات و خارجه بودند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در سخنان خود در مجلس، تأکید کرد که نه او و نه رییس جمهوری نمی‌توانند تضمین کنند که پیوستن به این کنوانسیون مشکلات مالی ایران را حل کند.

ظریف تأکید کرد: «نه بنده و نه آقای رییس جمهور نمی‌توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به این کنوانسیون مشکلات حل خواهد شد. ولی تضمین می‌دهیم با نپیوستن به آن، آمریکا مشکلاتی را برای ما ایجاد خواهد کرد.» پیوستن به گروه اقدام مالی از شرایطی است که پس از امضای برجام برای بازگشت ایران به سیستم مالی جهانی در نظر گرفته شده بود.

ظریف در ادامه صحبت‌های امروز خود، تأکید کرد که حتی کشورهای نزدیک به جمهوری اسلامی نیز در صورت نپیوستن ایران به این کنوانسیون حاضر به داد و ستد با تهران نیستند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «رییس بانک مرکزی روسیه به آقای همتی، رییس بانک مرکزی کشورمان گفته بدون اف.ای.تی.اف نمی‌توانیم با شما کار کنیم.»

حال این لایحه که امروز با رأی موافق ۱۴۳ نماینده در برابر رأی مخالف ۱۲۰ تن به تصویب مجلس رسید باید از سوی شورای نگهبان تأیید شود. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ساعتی پس از تصویب سی.اف.تی در مجلس گفت که تا وقتی این لایحه در شورا تصویب نشود، او نمی‌تواند درباره آن نظری دهد.