کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه بار دیگر دست به اعتصاب زدند. کارگران این شرکت گفته‌اند در اعتراض به عدم پرداخت دو ماه حقوق خود اقدام به اعتصاب کرده‌اند. آنها روز سه‌شنبه هشدار داده بودند که اگر تا امروز حقوق‌شان پرداخت نشود، بار دیگر اعتصاب خواهند کرد.

همزمان، اسماعیل بخشی، از رهبران کارگران نیشکر هفت‌تپه می‌گوید مسؤولان حکومت درباره دیدار با او دروغ می‌گویند. آقای بخشی در اینستاگرام خود نوشت که هیچ کس تا کنون با او ملاقات نکرده است. روز گذشته برخی از نمایندگان مجلس و مسؤولان دولتی مدعی شده بودند که هیئت‌هایی از نمایندگان، از جمله علی مطهری با این فعال کارگری ملاقات کرده‌اند تا صحبت‌های او درباره شکنجه شدنش در زمان بازداشت را بشنوند.

اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان اعتصاب کارگران در شوش بازداشت شده بود، روز جمعه در پستی در اینستاگرام نوشت که او را در زندان به حدی شکنجه داده بودند که تا سه روز حتی نمی‌توانست بخوابد. آقای بخشی نوشته بود بر اثر شکنجه‌ها، هنوز بخش‌هایی از بدنش درد می‌کند. او همچنین وزیر اطلاعات را به مناظره فراخوانده بود.

در واکنش، مسؤولان نخست گفتند به اعتراض او رسیدگی خواهد شد. اما دولت حسن روحانی دیروز او را دروغگو خواند و اعلام کرد که دولت از این فعال کارگری شکایت خواهد کرد. محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، روز گذشته، بخشی را به دروغگویی متهم کرد و گفت وزارت اطلاعات و دولت حق دارند از او شکایت کنند.

واعظی در حاشیه نشست هیئت دولت گفت: «آنچه اسماعیل بخشی اظهار کرد به هیچ وجه درست نبود و در این زمینه کار تبلیغاتی انجام شده است. قرار شد این حق برای وزارت اطلاعات و نظام در نظر گرفته شود که از اسماعیل بخشی شکایت شود و قوه قضاییه نیز بررسی می‌کند.» او سپس افزود: «نمی‌شود که همین طور بعضی ادعایی مطرح کنند و نظام زیر سؤال برود.»

این در حالی است که سپیده قُلیان، فعال اجتماعی و روزنامه‌نگار که همزمان با آقای بخشی در شوش بازداشت شده بود، می‌گوید حاضر است شهادت دهد که مأموران هنگام دستگیر کردن اسماعیل بخشی به شدت او را کتک زده‌اند. خانم قلیان در رشته توییتی، همچنین جزئیاتی از شکنجه خودش را در دوره بازداشت منتشر کرد.

 

معلمان و فرهنگیان در چند شهر ایران بار دیگر دست به تجمع زدند. بر اساس تصاویر منتشر شده، از جمله در کرمانشاه، امروز صدها معلم در برابر اداره آموزش و پرورش تجمع کردند. معلمان به کمبود حقوق‌شان و نیز وضعیت بد مدارس اعتراض دارند.