شهروندخبرنگاران از ایران می‌گویند که بسیاری از بازارهای کشور امروز در اعتصاب بودند. بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مغازه‌داران در بسیاری از شهرها، از بندرترکمن و مشهد گرفته تا مریوان و سنندج و از زنجان تا کرمانشاه امروز در اعتصاب بودند. تصاویری نیز از بازار بزرگ شهر تبریز منتشر شده که نشان می‌دهد بیشتر مغازه‌ها تعطیل هستند. گزارش‌هایی نیز از تعطیلی بازارها در استان‌های سیستان و بلوچستان و اصفهان منتشر شده است.

در پایتخت، تهران نیز، از بازار فرش‌فروشان گرفته تا مغازه‌های متمرکز در دیگر مناطق شهر، مردم امروز شاهد تعطیلی بخشی از دکان‌ها بودند. فراخوان این اعتصاب در اعتراض به گرانی و تورم در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و نیز در میان کاسبان منتشر شده بود. ناظران می‌گویند این بزرگترین اعتصاب عمومی در کشور پس از انقلاب اسلامی سال ۵۷ است که تنها چند ماه پس از اعتراضات سراسری دی ماه در بیش از یکصد شهر ایران رخ می‌دهد.

برخی از چهره‌ها و گروه‌های سیاسی نیز از این اعتصابات اعلام حمایت کرده‌اند. شاهزاده رضا پهلوی شب گذشته در توییتی نوشت: « نافرمانی‌های مدنی فراگیر و اعتصابات سراسری در اعتراض به بی‌کفایتی و ناکارآمدی‌های اقتصادی/سیاسی/اجتماعی حکومتها، نه فقط یک حق شهروندی بلکه یک وظیفه‌ است. مردمانی که در طول تاریخ به این وظیفه شهروندی خود عمل کرده‌اند، امروز از وضعیت مطلوبتری برخوردارند.»

این اعتصاب در حالی انجام می‌شود که اعتصاب کامیونداران نیز امروز برای هفدهمین روز متوالی ادامه یافت. تا کنون دستکم دویست و پنجاه تن از کامیونداران اعتصابی بازداشت شده‌اند. مقامات انتظامی و قضایی تهدید کرده‌اند که این کامیونداران را به مواردی همچون “قطاع الطریق” بودن متهم خواهند کرد که می‌تواند احکام سنگینی در حد اعدام داشته باشد.

کامیونداران می‌گویند افزایش شدید بهای انواع خدمات، از قیمت لاستیک گرفته تا سوخت و تعمیرات در حالی که کرایه حمل بار برای آنها تغییر چندانی نیافته، موجب شده که ضرر کنند. از سوی دیگر، دولت و برخی کارشناسان می‌گویند اگر کرایه حمل بار بیش از این افزایش یابد، بر تورم در کشور که در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته بیش از این خواهد افزود و می‌تواند موجب فروپاشی اقتصادی شود.