رییس کانون صرافان ایرانیان به این موضوع اذعان داشت که آغاز تحریم نفتی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، بر بازار طلا و ارز اثر خواهد گذاشت. رضا ترکاشوند امروز در نشستی خبری گفت که این تحریم‌ها مؤثر خواهد بود؛ هرچند که به گفته او، این تأثیر “عمده” نخواهد بود. ترکاشوند همچنین به لوایح مربوط به پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی، اف.ای.تی.اف، اشاره کرد و گفت این امر در کوتاه‌مدت تأثیری بر قیمت ارز و طلا و نخواهد داشت.

این فعال بازار ارز و سکه در ادامه این موضوع را تأیید کرد که بخشی از کاهش بهای ارز در روزهای اخیر، به دلیل آن چیزی بود که او آن را “حباب مثبت روانی” خواند. پیشتر برخی از کارشناسان هشدار داده بودند که پایین آمدن بهای ارز در روزهای گذشته تصنعی است و با فشار دولت و در هفته‌های بعد بار دیگر بهای ارز گران خواهد شد. بر اساس گزارش ایسنا، این گرانی از همین امروز آغاز شده و بهای هر سکه تمام بهار در تهران، امروز حدود نیم میلیون تومان نسبت به روز پیش افزایش یافته است.

در حالی که بهای طلا در بازارهای جهانی رو به کاهش است، این افزایش قیمت تنها می‌تواند به دلیل گران شدن ارز باشد. اما در شرایطی که دولت و دستگاه قضایی همه تارنماها و کانال‌هایی را که بهای ارز را به صورت لحظه‌ای منتشر می‌کردند بسته است و تهدید کرده‌اند که هیچ خبرگزاری حق ندارد افزایش بهای ارز را گزارش کند، اطلاع دقیقی از بهای واقعی ارز در ایران در دست نیست.

اعلام قیمت‌های ارزان‌تر برای ارز در روزهای اخیر در حالی بود که شهروندان از تهران گزارش می‌دادند که اصولاً هیچ ارزی با این قیمت‌ها در بازار فروخته نمی‌شود. در همین زمینه، رییس کانون صنفی صرافان امروز مدعی شد که صرافی‌ها ارزی برای فروش ندارند و اگر داشته باشند، می‌فروشند. ترکاشوند همچنین درباره کانال‌هایی که بهای ارز را به صورت لحظه‌ای اعلام می‌کردند و در روزهای اخیر تعطیل شده‌اند گفت که برخی از آنها بعد از صدور مجوز کار خود را از سر خواهند گرفت.