در جریان یک “آتش‌سوزی” در ایران، سه تن از افرادی که “پژوهشگر فضایی” معرفی شده‌اند کشته شدند. وزیر ارتباطات و فن‌آوری جمهوری اسلامی، محمدجواد آذری جهرمی امروز در حاشیه مراسم روز ملی فن‌آوری این خبر را اعلام کرد.

وزیر ارتباطات گفت: «آتش‌سوزی در یکی از بخش‌های پژوهشکده پژوهشگاه فضایی ایران رخ داد و به دلیل آنکه همزمان با این آتش‌سوزی مراسمی برگزار می‌شد، دیر متوجه آتش سوزی شدند و این موضوع باعث شد که ما سه تن از عزیزانمان را در پژوهشگاه فضایی از دست بدهیم.»

تا لحظه تنظیم این خبر خبر تکمیلی از هویت این افراد و دلیل آتش‌سوزی منتشر نشده است. همچنین مشخص نیست که این آتش‌سوزیِ ادعایی چه زمانی رخ داده است.

کشورهای غربی و اسرائیل همواره تأکید کرده‌اند که برنامه فضایی جمهوری اسلامی در واقع سرپوشی است برای برنامه‌های موشکی آن کشور. رژیم ایران اخیراً کوشید ماهواره‌ای به فضا پرتاب کند اما این عملیات در آخرین مرحله به دلیل کم بودن سرعت موشک شکست خورد. موشک‌هایی که برای پرتاب ماهواره استفاده می‌شوند مشابه موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما هستند. جمهوری اسلامی این اتهام را که برنامه فضایی‌اش پوششی برای ساخت موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما است رد می‌کند.