(عکس: هدس پروش، فلاش90)

چند روز مانده به انتخابات اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، غروب سه شنبه دومین کنفرانس خبری ویژه خود را برگزار خواهد کرد. این دومین کنفرانس خبری طی چند روز است، و سخنگوی وی وعده داده خبر مهمی طی آن اعلام شود.

پس از ساعت‌ها انتظار، نتانیاهو وزرا و نمایندگان کنست را گرد آورد و اعلام کرد جوامع یهودی ساکن دشت اردن را تحت حاکمیت اسرائیل قرار خواهد داد. اگرچه دفتر نخست وزیر توضیحی در خصوص محتوای بیانیه‌ بدست نداده بود، اما به محض شروع، «دیوید الحیانی»، رئیس شورای ناحیه‌ی دشت اردن، با حدس اینکه نخست وزیر قرار است انضمام ناحیه را اعلام کند، از نتانیاهو برای «این لحظه‌ی تاریخی در کشور اسرائیل» تشکر کرد.

یک همه‌پرسی که برای حزب لیکود انجام می‌شود، ‌نظر را‌ی‌دهندگان را در خصوص حمایت احتمالی دولت دونالد ترامپ در مورد انضمام نواحی مختلف پرسیده است. لیکود انکار نموده که شرکتی که نظرسنجی را انجام داده، از جانب حزب عمل کرده است.

پرزیدنت فلسطینی، «محمد اشتیه»، پیش از اعلام خبر هشدار داد احتمال دارد اسرائیل طی تمهید انتخاباتی نتانیاهو، طرح انضمام بخشی از کرانه باختری را اعلام کند. «اشتیه» در ملاقات با کنسول اسپانیا گفت «سرزمین فلسطین، ابزار انتخاباتی نتانیاهو نیست. اگر تصور می‌کند در کوتاه‌مدت نظر رای‌دهندگان را با انضمام بلوک‌های مهاجرنشین جلب خواهد کرد، بداند که در درازمدت او و اسرائیل بازنده خواهند بود». اشتیه از اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی خواست هرچه زودتر کشور فلسطینی را در راستای دو کشور برای دو ملت به رسمیت بشناسند.

نتانیاهو دیروز یک کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی دیگر نیز برگزار کرد و طی آن گفت اسرائیل یکی دیگر از تاسیسات ایران که برنامه اتمی تهران آنجا عملی می‌شده را کشف کرده است. بنی گانتز، از حزب «آبی و سفید» و دیگر رهبران اپوزیسیون، نتانیاهو را به خاطر استفاده از اطلاعات محرمانه حساس در راه مقاصد سیاسی خود مورد انتقاد قرار دادند.

در ژانویه گذشته، پیش از انتخابات آوریل نیز نتانیاهو جلسه‌ای برای اعلام «خبر مهم» برگزار کرد که بر تحقیقات مربوط به پرونده‌های فساد علیه وی تمرکز داشت.

(عکس: هدس پروش، فلاش۹۰)