(عکس: AP)

سعید مولایی، جودوکار ایرانی، می‌گوید پس از افشا و انتقاد از فشار دولت بر وی برای باخت عامدانه در مسابقات قهرمانی جهان هفته گذشته در توکیو، تا از رویارویی احتمالی با رقیب اسرائیلی اجتناب کرده باشد، از بازگشت به کشور خود در هراس است.

در مصاحبه‌ای که اوایل هفته‌ی جاری فدراسیون بین‌المللی جودو منتشر کرد، مولایی، مدافع عنوان قهرمانی سنگین‌وزن جهان، گفت وی وادار به باخت در دور نیمه‌نهایی شد تا خطر رویارویی با ساگی موکی، برنده‌ی نهایی دور نهایی مسابقات توکیو، از میان برداشته شود. فدراسیون بین‌المللی جودو گفت مولایی از سوی مقامات ایران برای باخت زیر فشار بوده،‌ و دقایقی پیش از آخرین بازی نیمه‌نهایی روز چهارشنبه مطلع شده است که ماموران امنیتی به خانه‌ی پدرومادر وی در تهران رفته‌اند.

پس از مسابقات قهرمانی، مولایی به برلین پرواز کرد و تصور می‌رفت آنجا به دنبال درخواست پناهندگی باشد، اما این ظن را رد کرد، و گفت از پیش به وی اقامت دائم اعطا شده است. مقامات ایرانی انکار نمودند که مولایی با هیچگونه خطری در کشور خود مواجه باشد، و رئیس کمیته المپیک کشور نیز رئیس فدراسیون بین‌المللی جودو را متهم نمود که با اسرائیل برای واداشتن مولایی به رقابت، همکاری کرده است.

(عکس: AP)