(عکس: خبرگزاری تسنیم)

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، در آستانهٔ مرحلهٔ دیگری از اجرای کاهش تعهدات برجامی ایران، از راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های سانتریفیوژ ای‌آر۶ برای غنی سازی اورانیوم خبر داد و همزمان ادعا کرد که عملیاتی سازیِ غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، «تنها ۴ دقیقه طول می کشد.»

به گزارش مشرق نیوز، آقای صالحی در نشست خبری که در کارخانه غنی سازی اورانیوم در نطنز (مرکز ایران) برگزار شد، اظهار داشت:‌ «امروز ما شاهد راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های سانتریفیوژ ای‌آر۶ هستیم. در اینجا مجموعه‌ای وجود دارد تحت عنوان اس ۸ و سانتریفیوژهایی که مورد آزمایش و تثبیت‌های مکانیکی و آزمایش‌های فرایندی قرار می‌گیرند و سپس به گود که مکان اصلی سانتریفیوژها است برده می‌شوند، بنابراین اینجا یک محل آزمایش، تحقیق و توسعه است. تعداد سانتریفیوژهایی که در طول این دو ماه نصب کردیم نزدیک به ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید است که یک دستاورد بسیار عظیم است.»

صالحی در این نشست خبری که در آستانه ورود ایران به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی برگزار شد، همچنین افزود: «اکنون میزان ظرفیت ما به ۸ هزار و ۶۶۰ سو رسیده و تولید اورانیوم ما که پیش از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز بود اکنون به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده است. ما امروز سه افتتاح به صورت نمادین داریم و زنجیره ۳۰ سانتریفیوژ ای‌آر۶ را راه‌اندازی کردیم. پیش از این یک زنجیره ۲۰ تایی داشتیم که ۲۰ فروردین نصب کرده بودیم. اکنون مجموع تعداد ماشین‌های ای‌آر۶ حدود ۶۰ ماشین است که هر کدام از آنها ۱۰ سو و در مجموع ۶۰۰ سو اضافه کردند.»

معاون رئیس جمهور ایران با اشاره به بازدید به عمل آمده از سانتریفیوژهای جدید گفت: ۱۶ نوع ماشین سانتریفیوژ جدید ملاحظه کردید. از جمله ماشین IR9 با سوی ۵۰ سو، ماشین IRS و IR7 و… قبل از برجام حدودا سوی عملیاتی ما حدود ۱۱ هزار سو بود. بعد از گام سوم الان سوی ما به هشت هزار و ۶۰۰ سو رسیده است. یعنی نزدیک شدیم به سویی که قبل از برجام بود و این در مدت ۲ ماه صورت گرفته است.

صالحی به گام های قبلی کاهش تعهدات برجامی پرداخت و گفت: در گام اول ۱۸ اردیبهشت ماه محدودیت غنی سازی و آب سنگین برداشته شد در گام دوم در ۱۶ تیر ماه سقف سطح غنی سازی برداشته شد و فعلا بچه ها تصمیمشان به ۴.۲ درصد است. ۱۵ شهریور ماه نیز محدودیت تحقیق و توسعه را کنار گذاشتیم که در این ۲ ماه شاهد بودید چه عظمتی برپا شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سوالی پیرامون میزان اورانیوم ذخیره شده گفت: ما قبلا اورانیوم در فاصله زمانی از سال ۱۳۸۵ تا ابتدای برجام (۴ سال پیش) حدود ۱۰ تن اورانیوم غنی شده ۳.۵ درصد داشتیم. با برجام یکی از توافقات این بود که این ۱۰ تن را بفروشیم و ما به ازای آن اورانیوم طبیعی بخریم. اورانیوم را به این اعتبار غنی می کنیم که در نهایت به عنوان سوخت برای نیروگاه ها از آن استفاده کنیم. یکی از مواردی که بنده توفیق داشتیم غنی سازی ۲۰ درصد بود که خودمان شروع کردیم و در فاصله ۲ سال توانستیم تولید و صفحه سوخت ۲۰ درصد را بسازیم و الان راکتور تهران با اورانیوم ایران در حال کار است.

وی همچنین افزود: حدود ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار داریم که همه آن ۴.۲ درصد نیست و الان روزی پنج هزار گرم به آن اضافه می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره زمان اعلام گام چهارم نیز ابراز بی اطلاعی کرد، اما درباره راه اندازی بخش ثانویه راکتور آب سنگین اراک نیز گفت: دو هفته دیگر در اراک خواهیم بود و شاهد راه اندازی بخش ثانویه اراک خواهیم بود که قدم بسیار بزرگی است و بچه ها در آن جا در گمنامی کامل معجزه آفریدند. ماشین جا به جایی سوخت نیز تکمیل می شود.

صالحی درباره غنی سازی ۲۰ درصد گفت: امیدواریم به این مرحله نرسیم، اگر به این مرحله رسیدیم تنها ۴ دقیقه طول می کشد.

(عکس: خبرگزاری تسنیم)