بنا به گزارش رویترز، روز چهارشنبه، معاون وزیر خارجه اسرائیل، تزیپی هوتوبلی، طی سخنانی در کنست اظهار داشت با خروج نیروهای ایالات متحده از ناحیه‌، اسرائیل از کانال‌های گوناگون به کوردهای سوریه کمک‌های دیپلماتیک و بشردوستانه ارائه کرده، و افزود «ما همدرد رنج عمیق کوردها هستیم».

هوتولی به جزئیات کمک‌های اسرائیل اشاره نکرد، اما گفت «در گفتگو با آمریکایی‌ها… در رابطه با کوردها حقیقت را بیان کردیم… و از این که موضعی در کنار کوردها اتخاذ کرده‌ایم مفتخریم».

او گفت البته که اسرائیل منافع مهم در حفظ قدرت کوردها و دیگر اقلیت‌های شمال سوریه که عناصر میانه‌رو و هوادار غرب بشمار می‌آیند، دارد. احتمال فروپاشی تسلط کوردها در شمال سوریه، وضعیتی ناخوشایند و خطرناک از نقطه نظر اسرائیل است، و انبوهی از عناصر منفی به سرکردگی ایران را با خود خواهد آورد.

اظهارات هوتوبلی در کنست، اولین تایید بر سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر است که در پی خروج نیروهای ایالات متحده از ناحیه در بیانیه‌ای گفت اسرائیل تجاوز نظامی ترکیه به نواحی کوردنشین سوریه را شدیدا محکوم می‌کند، و «آماده است به کوردهای دلیر کمک‌های بشردوستانه ارائه کند».