(عکس آرشیو: عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، AP)

نخست وزیر عراق، عادل عبدالمهدی روز دوشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره، که بودجه‌ی آن را قطر تامین کرده است، اعلام کرد طبق تحقیقات ثابت شد حمله‌های هوایی علیه الحشد الشعبی در عراق از سوی اسرائیل انجام شده است. الحشد الشعبی، گروه شبه نظامی شیعه‌ی تحت حمایت ایران بارها دست دولت اسرائیل را در این حمله‌ها در کار دانسته است. این اولین بار است که عراق صریح و مستقیم به نام اسرائیل به عنوان عامل تهاجمات هوایی به پایگاه‌های الحشد الشعبی اشاره می‌کند، که برخی از تهاجمات در عراق، و برخی در آنسوی مرز عراق، در خاک سوریه صورت گرفته‌اند.

سوریه و عراق رویهم سه گذرگاه کلیدی مرزی دارند که تنها «بوکمال» در کنترل دولت پرزیدنت اسد است، دومی در کنترل رزمنده‌های کورد تحت حمایت آمریکا که به نیروهای دموکراتیک معروف‌اند، و سومی در نزدیکی طنف، در کنترل شورشیان سوری تحت حمایت ایالات متحده است؛‌ گفته می‌شود حزب‌الله نیز در ناحیه‌ی بوکمال حضور دارد.

یک گذرگاه دیگر میان سوریه و عراق که در ۲۰۱۲ تخریب شده بود، علیرغم حمله هوایی جمعه شب، دوباره گشوده شد و به نیروهای ایرانی امکان دسترسی به شرق سوریه را داد. انتظار می‌رود گذرگاه کلیدی مابین شهر «قائم» عراق و «بوکمال» سوریه تجارت میان دو کشور را سهولت بخشد. خبرگزاری رسمی سوریه گمان می‌برد حدود ۸۰۰ کامیون باری از این طریق از سوریه گذر کنند.

(عکس آرشیو: عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، AP)