(عکس: خبرگزاری ایسنا)

یک مقام ارشد اتمی جمهوری اسلامی ضمن اعتراف به ظرفیتِ غنی سازی اورانیوم تا سقف ۶۰ درصدی، تلویحا یافت شدنِ اورانیوم در ساختمان تورقوزآباد (محل مورد اشارهٔ نخست وزیر اسرائیل) را مورد تایید قرار داد.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز شنبه پس از بازدید خبرنگاران از تاسیسات غنی‌سازی فردو در نشست خبری اظهار کرد: تا به حال سه گام برداشته شده بود که بنا به دستور رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در این سایت گاز UF۶ تزریق شود و امروز دیدید که این ماشین ها فعال هستند و محصول آنها نمونه گیری شده است. کمالوندی اظهار کرد: از ۱۵ آبان گام چهارم اعلام شد و به سازمان دستور داده شد در این رابطه و همان طور که انتظار می رفت کاری که چند روز طول می کشد در کمتر از یک روز انجام شد.

وی ادامه داد: قرار بود تا ۱۵ سال در فردو مواد هسته‌ای نباشد اما این کار با انتقال یک سیلندر از نطنز به فردو انجام شد که حدود ۲ تن گاز منتقل شد. ما در این سال‌های اخیر کار غنی‌سازی روی پسماندهای باقی مانده از جریان غنی سازی را بهینه کردیم و به جز غنی‌سازی مستقیم با مواد اولیه از پسماندها هم اورانیوم غنی شده گرفتیم. الان ۲۵ تن از آنها را داریم که ۲ تن آن به فردو منتقل شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید سقف غنی‌سازی اورانیوم ۵ درصد تعیین شده اما این سازمان ظرفیت افزایش آن تا ۲۰ و حتی ۶۰ درصد را دارد.

کمالوندی در یک نشست خبری درباره نگرانی‌ها در مورد افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت این میزان را رهبران نظام تعیین می‌کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز شنبه ۱۸ آبان همچنین با فرافکنی و اشاره به سخنان اخیر نخست وزیر اسرائیل گفت: «غنی‌سازی ۵ درصد به سازمان دستور داده شده است و این ظرفیت در سازمان است که غنی‌سازی ۵، ۲۰ یا ۶۰ درصد را انجام دهیم اما اینکه با این میزان اورانیوم چقدر بمب می‌توان تولید کرد این‌ها حرف‌ها و تصورات و توهمات اسرائیل و آمریکاست و باید گفت که کافر همه را به کیش خود پندارد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چند روز پیش برای چندمین بار هدف از توسعه غنی‌سازی اورانیوم در جمهوری اسلامی را دست‌یافتن به بمب اتمی عنوان کرده و عین حال گفته بود که اسرائیل اجازه‌ تحقق این برنامه را نخواهد داد.

تایید ادعای نتانیاهو

به گزارش خبرگزاری ایسنا یکی دیگر از مسائلی که مقام اتمی ایران به آن اشاره کرد ادعای اسرائیل درباره مخفی کردن بخشی از تاسیسات و اسناد سری فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در روستای تورقوزآباد از توابع بخش کهریزک شهر ری بود، که ابتدا با تمسخر رسانه‌های رسمی و برخی مقامات جمهوری اسلامی (از جمله محمد جواد ظریف وزیر خارجه و معاونش محمد عراقچی) روبرو شده و حتی ادعا کرده بودند ساختمان مورد اشاره فقط یک کارگاه قالی‌شویی است.

به گزارش ایسنا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در نشست خبری شنبه به طور تلویحی وجود رد اورانیوم در این مکان را تأیید، اما همزمان با فرافکنی ادعا کرد: «در این باره مسئله آلودگی نیست، ذراتی که می‌توانند پرواز کنند هر جایی می‌تواند باشد و آلودگی با غنای بالا اصلا در آنجا مطرح نیست. در عین حال موضوعی مثل تورقوزآباد ممکن است برای هر کشوری در ارتباط با آژانس [مطرح] باشد. اصلا مسئله مهمی در این باره نیست و کاملا قابل حل است البته تلقی ما این است.»

لازم به ذکر است، بنیامین نتانیاهو سپتامبر سال پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با نمایش تصویرهایی مدعی شده بود که ساختمانی در کوچه ماهر تورقوزآباد وجود دارد که مخفیگاه بخشی از تاسیسات اعلام نشده جمهوری اسلامی است اما این موضوع با موج رسانه ای جمهوری اسلامی و بهره گیری از نام محلهٔ مورد بحث، به مرز طنز و لوث شدن پیش رفت.

سخنگوی اتمی ایران، تعلق این ساختمان به فعالیت‌های هسته‌ای رژیم را منکر شده و ادعا کرد: «تورقوزآباد برای بخش خصوصی است و سایت ما نیست و هر اتفاقی می‌تواند در آن انجام شود. اسرائیلی‌ها سعی کردند سر و صدایی انجام دهند اما به ضررشان شد و این مساله باعث شد گزارش جامعی در آژانس ارائه شود و موارد بیشتری توضیح داده شود.»

وی در ادامه پیرامون اخراج یکی از بازرسان آژانس بین المللی اتمی ادعا کرد: «ما از بازرسی ها استقبال کردیم مشروط به اینکه بازرسی برای بازرسی باشد اما اگر قرار باشد خرابکاری باشد و بخواهند به اطلاعاتی دست یابند ما خیلی هوشیار هستیم.»

(عکس: خبرگزاری ایسنا)