(عکس: خبرگزاری تسنیم)

ارتش جمهوری اسلامی ایران از رونمایی ابزار جدیدی خبر داده که راکتهای توپخانه را به موشک‌های زمین به زمین ارتقا می دهد.

به گزارش تسنیم، روز پنجشنبه در مراسمی به مناسبت گرامیداشت آغاز جنگ هشت سالهٔ ایران و عراق، ۵ دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی شامل خودروی زره پوش با نام روئین تن، ربات رزمی هوشمند، پهپاد سبک و دست پرتاب، اخلالگر هواپیماهای بدون سرنشین و طرح تبدیل راکت های نازعات به موشک با قابلیت نقطه زنی با نام «لبیک-۱» رونمایی شد.

در شرح طرح تبدیل راکت های نازعات به موشک با قابلیت نقطه زنی «لبیک-۱» گفته شده که این محصول راکت های نازعات را از سلاحی صرفاً قابل استفاده برای ضربه زدن به یک محوطه وسیع، به سلاحی با توانایی انهدام اهداف کوچک با مساحت کم (نقطه زن) تبدیل می‌کند.

همچنین اعلام شده که راکت های نازعات که سابقه آنها به اواخر دوران جنگ با عراق باز می‌گردد، با سوخت جامد مرکب و پیشرفته بوده و اکنون در طرح «لبیک-۱» یک بلوک هدایت، کنترل و ناوبری دارای ۴ بالک آیرودینامیکی به شکل مثلثی با نوک بریده به بخش جلویی راکت اضافه شده است.

در گزارش مذکور که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز پخش شد، یک بدنه کوتاه با چهار باله‌ٔ رو به درون را نشان میدهد که قادر است میان راکت و مخزن مهماتش جاسازی شود.

در این گزارش آمده است که امکان کاهش جِرم سرجنگی نیز برای افزایش برد وجود دارد زیرا با اصابت موشک به فاصله بسیار نزدیک هدف، دیگر نیازی به قدرت تخریب بالا برای جبران فاصله خطا و حفظ اثرگذاری روی هدف وجود ندارد.

لازم به ذکر است، این همان فناوری است که اسرائیل مدتهاست تهران را متهم به انتقال آن به گروه تروریستی حزب الله لبنان میکند و محصول «لبیک» نیز مشابه سامانه های نقطه-زن راکتهای فاتح ۱۱۰ است که بسیاری گمان دارند در اختیار حزب الله لبنان باشد.

(عکس: خبرگزاری تسنیم)