(عکس: خبرگزاری ایرنا)

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادعا کرد: «در منطقه و جهان اسلام شاهد جنگ‌های مختلفی هستیم. برای نمونه فلسطین و مسجد الاقصی شاهد هجوم‌های مختلفی است. اسرائیلی ها به زنان، پیران و کودکان فلسطینی رحم نمی‌کنند و تنها راه، مقابله با اسرائیل نیز، حمایت از مظلومین فلسطین است.»

به گزارش ایرنا، آیت الله محسن اراکی، در پنجمین کنفرانس همکاری‌های روسیه و کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در شهر اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان فدراسیون روسیه برگزار شد، با تأکید بر این‌که منطقه دارای شرایط خاص است، عنوان داشت: «منطقه و عالم اسلام را دشمنان مختلفی تهدید می‌کند… و جهان اسلام نیازمند تعاونی و همکاری مشترک است.»

وی مدعی شد: «آمریکا نه تنها دشمن جهان اسلام بلکه دشمن بشریت است و اکنون با خطرات مختلفی همانند تروریست، شرارت، تکفیر و… که سر منشأ آن‌ها آمریکاست مواجه هستیم. آمریکا دشمن مشترک جهان اسلام، روسیه و… محسوب می‌شود، به همین دلیل کشورها باید برای مقابله با این دشمن با یک‌دیگر اتحاد داشته باشند.»

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با تحسین از همکاری میان ایران و روسیه در جنگ سوریه ادعا کرد: در این شرایط منطقه که آمریکا به وجود آورده، همکاری میان این دو کشور بسیار مهم است. عزم و اراده ایران اسلامی حل مشکلات است، در حالی که عزم و اراده آمریکا ایجاد دشمنی، تفرقه و… است.

آیت‌الله اراکی، پیمان و تعاونی میان روسیه و جهان اسلام را استراتژیک دانست و یادآور شد: متأسفانه برخی از کشورهای مرتجع، آمریکا را به عنوان سرور خود پذیرفته و با از دست دادن استقلال خود هر آن چه او می‌خواهد را انجام می‌دهند.

وی ایجاد جنگ اقتصادی و تحریم ملت‌ها را از دیگر اقدامات آمریکا عنوان کرد و مدعی شد: امروزه با جنگ اقتصادی و تحریم مواجه هستیم به همین دلیل باید به دنبال استقلال اقتصادی باشیم. باید شاهد همکاری سیاسی، اقتصادی و… میان کشورها برای مقابله با آمریکا باشیم. ایران و روسیه دارای سابقه همکاری خوبی در سوریه بودند، ایران از همکاری با این کشور استقبال می‌کند.

(عکس: خبرگزاری ایرنا)