با گذشته حدود دو هفته از بازداشت یولیا یوزیک، روزنامه نگار روس که در اوایل ماه اکتبر در ایران بازداشت شده بود، هواپیمای حامل وی امروز پنجشنبه در فرودگاه شرمتوو مسکو به زمین نشست.

به گزارش اسپوتنیک فارسی، پیشتر سفارت روسیه در تهران اعلام کرد مقامات ایران خانم یوزیک را آزاد کرده اند و بامداد امروز روزنامه نگار روس با پرواز “آئروفلوت” از تهران به مسکو پرواز کرد.

بر أساس گزارش ها، یولیا یوزیک که روز ۲۹ سپتامبر با دعوتنامه خصوصی وارد تهران شده بود، روز ۲ اکتبر در هتل محل اقامت خود توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

ابتدا باریس وویتسکزوفسکی، شوهر سابق روزنامه نگار روس در فیسبوک از بازداشت وی خبرداده و خاطرنشان کرد که یولیا یوزیک بزودی محاکمه شده و خطر ده سال حبس این خانم خبرنگار را تهدید می کند.

باریس وویتسکزوفسکی افزود این خانم چند سال قبل به عنوان خبرنگار در ایران کار می کرد و حالا با دعوتنامه به این کشور بازگشته بود. در فرودگاه گذرنامه وی را گرفته و قول دادند آنرا هنگام خروج از کشور بازگردانند اما دیرتر ماموران سپاه خانم خبرنگار روس را با شکستن در اتاقش در هتل بازداشت کردند.

ابتدا شایع شده بود که یولیا یوزیک به جاسوسی برای اسرائیل متهم شده اما دیرتر علی ربیعی سخنگوی رسمی دولت ایران اعلام کرد این روزنامه نگار روس به خاطر مسائل روادیدی بازداشت شده و اتهام جاسوسی مطرح نیست.

یوزیک، ۳۸ ساله است و برای شماری مطبوعات از جمله نمونه روسی «نیوزویک» کار کرده است.