ارتش اسرائیل اعلام کرد شنبه شب، حملات هوایی تلافی جویانه علیه «مراکز نظامی» سامانه های هوایی حماس انجام داده است. این حملات در پی هدایت پهباد مسلح از نوار غزه به داخل قلمرو اسرائیل صورت گرفته که طی آن یک خودرو نظامی اسرائیل آسیب سطحی دیده است. حملات هوایی تلافی جویانه ارتش، ساعتی پس از بیانیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائيل انجام شد که اعلام کرد «حماس مسؤول تمام خشونت‌هایی است که از نوار غزه سرچشمه می گیرد. هرگونه اقدام به آسیب به شهروندان و سربازان ما به پاسخ شدید روبرو خواهد شد».

تبادل آتش ساعاتی پس از کشته شدن دو نوجوان فلسطینی در زدوخوردهای «بسیار خشونت آمیز» با سربازان اسرائیل در امتداد مرز شروع شد. وزارت بهداشت نوار غزه گفت دو نوجوان، ۱۷ ساله و ۱۴ ساله بوده اند و تیر به گردن یکی و به شکم دیگری اصابت کرده است. نیروی دفاعی اسرائیل نظری در این خصوص ابراز نکرده اما اظهار داشته هر هفته حدود ۶۲۰۰ تن در «رژه بازگشت» در مرز شرکت میکنند که شامل آشوبگرها نیز میشود.

زدوخوردهای مرگبار مرز غزه چند روز پس از لغو محدودیت بر محموله های سوخت به غزه، که هفته ای پیش از آن به دلیل حملات راکت و خمپاره از مرز، به نیم مقدار معمول کاهش یافته بود، درگرفت.