(عکس آرشیو: فلاش90)

اسماعیل هنیه، رهبر حماس در غزه، روز دوشنبه هشدار داد مسؤولیت جان «سامر آربید»، مظنون تروریست که آخر این هفته از سوی شاباک، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل به اتهام ارتباط با قتل «رینا شنرب» اسرائیلی ۱۷ ساله دستگیر، و پس از بازجویی با وضعیت وخیم به بیمارستان منتقل شد، به عهده اسرائیل است. به گفته «وبسایت خبری والا»، هنیه که در تظاهراتی مقابل مقر صلیب سرخ غزه سخن می‌گفت، همچنین افزود «هرگز زندانی‌های خود را رها نمی‌کنیم. هرگز آنها را مانند غنیمت [جنگی] در دست سادیسم صیونیست رها نمی‌کنیم، و آنها دیگر بیش از این پشت میله‌های رژیم اشغالی نخواهند ماند».

شاخه نظامی جبهه‌ی مردمی آزادی فلسطینیان نیز روز یکشنبه در وبسایت خود نوشت «رژیم اشغالگر اسرائیل را در مسؤول جان زندانیان فلسطینی، «سامر آربید» و رفقای وی می‌دانیم و تعهد می‌کنیم با به خطر انداختن جان آنها، رژیم اشغالگر دروازه‌های جهنم را گشوده است».

وکیل آربید خواستار تحقیق سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی پیرامون واقعه شده و اعلام کرده است وی هنگام بازداشت سالم بوده است.

یک منبع امنیتی به خبرنگاران گفته است به شاباک مجوز قانونی داده شده تا در بازجویی از آربید از «ابعاد فوق عادی» که شامل ضرب‌وشتم، واداشتن زندانی به پوزیشن‌های معذب، بیخوابی، قل‌وزنجیر و قرار دادن زندانی در معرض گرما و سرمای شدید می‌شود، استفاده کند.

وزارت دادگستری در رابطه با وضعیت جراحات وارده به مظنون ۴۴ ساله و به‌ویژه پیرامون ابعاد فشار تاکتیک‌های وارده ضمن بازجویی از سوی شباک، تحقیقاتی آغاز کرد.

(عکس آرشیو: فلاش۹۰)