(عکس: خبرگزاری تسنیم)

یک روز پس از آنکه مقام ارشد اتمی ایران از راه اندازی دستگاههای جدید غنی سازی اورانیوم خبر داد و آن را در راستای کاهش تعهدات برجامی تهران خواند، حسن روحانی،‌ رئیس جمهور ایران، روز سه‌شنبه، ۱۴ آبان‌ماه، رسما آغاز گام چهارم از کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام را اعلام کرد.

به گزارش تسنیم، حسن روحانی روز سه شنبه اعلام کرد که «آغاز گازدهی به سانتریفیوژ‌ها در تاسیسات اتمی (فردو)» در نزدیکی شهر قم چهارمین گام ایران در راستای کاستن از تعهدات برجامی خود خواهد بود.

روحانی گفت: «ممکن است آنها سر و صدا کنند که چرا در فردو اینکار را می‌کنید و حساسیت آنها را می‌دانیم ولی در عین حال هروقت به تعهداتشان عمل کردند تزریق گاز را قطع خواهیم کرد.»

روز گذشته نیز علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، در آستانهٔ مرحلهٔ دیگری از اجرای کاهش تعهدات برجامی ایران، از راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های سانتریفیوژ ای‌آر۶ برای غنی سازی اورانیوم خبر داده و گفته بود که عملیاتی سازیِ غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم نیز، «تنها ۴ دقیقه طول می کشد.»

کشورهای اروپایی پیش از این در چند مورد به ایران هشدار داده‌اند که در صورت ادامه روند کاهش تعهدات هسته‌ای از طرف تهران، این کشورها هم مجبور به خروج از برجام خواهند بود.

مطابق توافق برجام، ایران هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در مرکز اتمی فردو دارد که پس از اجرایی شدن برجام قرار بود برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

ایران از نیمه اردیبهشت امسال، همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام، با هدف فشار بر طرف‌های اروپایی تاکنون در سه بازه ۶۰ روزه، برخی تعهدات خود در برجام را کاهش داده یا از آن پس کشیده است.

هفته قبل رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با مجمع عالی فرماندهان سپاه گفته بود که «کاهش تعهّدات مربوط به توافق هسته‌ای را ادامه خواهیم داد و باید ادامه پیدا کند». او تأکید کرده بود که این اقدام باید «با جدّیّت کامل» انجام شود «تا وقتی که ما به نتیجه مطلوب برسیم.»

(عکس: خبرگزاری تسنیم)