کمیته عالی نظارتی اعراب اسرائیل اعلام کرد اعتصابی گسترده در برنامه دارد که شامل کاروان اتوموبیل‌‌هایی است که از جوامع شمالی و جنوبی به سمت دفتر نخست وزیری در اورشلیم به حرکت در می‌آیند. قرار است در روزهای ۲۱ تا ۲۷ اکتبر در مقابل ادارات گوناگون دولتی چادر زده شود.

در تظاهرات جمعه هزاران تن شرکت جستند، جاده‌ها را بستند، و در شمال کشور بخش‌هایی از بزرگراه‌ها را مسدود کردند. تظاهرکنندگان پلاکاردهایی با مضمون «خون فرزندان ما رایگان نیست» در دست داشتند و علیه بی‌تفاوتی پلیس در مورد خشونت، جنایت برنامه‌ریزی‌شده، و قتل‌های اخیر در ناحیه «مجد القروم» شعار می‌دادند.

«ایمن عوده»، رئیس «فهرست مشترک» احزاب عرب اسرائیل، جامعه یهودی را فراخواند تا به تظاهرات بپیوندند، و گفت جامعه‌ی بدون اسلحه، ایده‌ال همه است.

پلیس می‌گوید در سال جاری بیش از ۷۰ قتل در جوامع عرب کشور روی داده، رقمی که معادل شمار قتل‌هایی است که در هر یک از دو سال گذشته روی داده، و در حالیکه اعراب اسرائیل ۲۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، بیش از نیمی از قتل‌های سراسر کشور در میان جوامع عرب روی می‌دهد.

«گیلعاد اردان»، وزیر امنیت عمومی که نیروهای پلیس تحت نظارت وزارت‌خانه‌ی وی عمل می‌کنند، روز چهارشنبه با رؤسای پلیس جلسه‌ای اضطراری برگزار کرد. وی گفت: «ابعاد خشونت و جنایت در جوامع عربی کشور اشاره به ضرورت جنگ قاطع دارد، با هر ابزاری که در اختیار دولت است».