(عکس: علیرضا فیروزجا، ایسنا)

مقامات ورزشی جمهوری اسلامی ایران تایید کرده اند که علیرضا فیروزجا، استاد بزرگ شطرنج ایران، برای حضور یافتن در مسابقات جهانیِ مسکو، تصمیم به تغییر تابعیت خود گرفته و قرار است زیر پرچم فدراسیون بین المللی شطرنج مسابقه دهد.

به گزارش تسنیم، مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس انتصابیِ فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه، سوم دی، به این خبرگزاری گفت که فیروزجا تصمیم گرفته به هر «شکل ممکن» در مسابقات شطرنج سریع و برق‌آسای قهرمانی جهان شرکت کند.

این اتفاق پس از آن رخ داد که هفته قبل رسانه ها افشا کردند امین طباطبایی و پرهام مقصودلو، دو شطرنج‌باز ایرانی در جریان مسابقات بین‌المللی اسپانیا، برای نخستین‌ بار حاضر شدند مقابل رقیب اسرائیلی بازی کنند، که در پی این رخداد، وزارت ورزش جمهوری اسلامی اعلام کرد ملی‌پوشان ایران به مسابقات شطرنج برق‌آسای قهرمانی جهان در مسکو اعزام نخواهند شد. شبکه های اجتماعی و کارشناسان، دلیل این امر را حضور شطرنج بازان اسرائیلی در تورنمنت مذکور و نگرانی مقامات رژیم ایران از احتمال رویارویی آنها با حریفان ایرانی ذکر کرده اند.

به گزارش شبکه های اجتماعی، علیرضا فیروزجا که مدتی است در فرانسه زندگی می‌کند، از دستورالعملهای مقامات ایران جهت خودداری از رقابت با حریفان اسرائیلی رضایت نداشته و قرار است از روز چهارشنبه در مسکو زیر پرچم فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) رقابت کند.

سال گذشته نیز برنا درخشانی، شطرنج‌باز ۱۵ ساله ایرانی با الکساندر هوزمان از اسرائیل در تورنمنت جبل‌الطارق رقابت کرد و درسا، خواهر وی نیز بدون حجاب در همان مسابقات حضور یافت، که سبب خشم مقامات ایران شد و رئیس فدراسیون شطرنج ایران این موضوع را «ابراز بی‌اطلاعی از ملیت حریف اسرائیلی و ندامت برنا درخشانی و پدرش» اعلام کرد.

در خصوص محمدامین طباطبایی و پرهام مقصودلو نیز که اخیرا با حریفان اسرائیلی خود رقابت کردند، مقامات ایران ادعا کرده اند که این شطرنج‌بازها از ملیت حریف خود اطلاعی نداشته‌اند، ادعایی که در شبکه های اجتماعی مورد استهزاء قرار گرفته، و برخی کاربران گفته اند؛ «در مسابقات سطح بالای شطرنج، ورزشکاران قبل از ورود به میز بازی، ضمن شناخت از پیشینۀ حریف خود، تکنیک ها و بازی آنان را بدقت تحلیل می‌کنند تا با روش مناسب با آنها روبرو و رقابت کنند.»

ورزشکاران ایرانی به دستور مقامات جمهوری اسلامی، از رقابت با حریفان اسرائیلی منع هستند و به انحاء مختلف، از جمله تمارض، باخت مصلحتی در دیدارهای مقدماتی، و بهانه های دیگر، باید از رویارویی با حریفان اسرائیلی طفره بروند.

(عکس: علیرضا فیروزجا، ایسنا)