رییس فدراسیون شطرنج ایران بدون اشاره به احکام حکومتی و اجبارهای وارده به ورزشکاران ایرانی برای عدم رقابت با ورزشکاران اسرائیل، مدعی شد که «برای عدم رویارویی نمایندگان ایران با نمایندگان اسرائیل، با فدراسیون جهانی رایزنی‌هایی داشتیم که محرومیتی شامل حال ما نشود.»

همزمان رئيس فدراسیون جودوی جمهوری اسلامی با اشاره و اعتراف به مواضع سعید مولایی، جودوکار ایرانی که تحت فشارهای مقامات ایران مکررا مجبور به باخت یا عدم رقابت با اسرائیل می شد و در نهایت در اعتراض به وضع موجود به کشوری دیگر پناهنده شده، گفت‌: «در روزهای اخیر دیدیم که رییس فدراسیون جودوی اسرائیل از ملایی دعوت کرده و خود این جودوکار هم از موضع آن‌ها (اسرائیلی ها) دفاع می‌کند. به هر حال برای ما مواضع نظام مهم است و از موضع خود پایین نمی‌آییم.»

طی روزهای اخیر برخی شطرنج بازان ایرانی همانند ورزشکاران دیگر ایران، از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی منع شده، و بلافاصله مورد تقدیر رهبران جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری ورزشی – سیاسی “برنا”، مهرداد پهلوان زاده رییس فدراسیون شطرنج ایران در نشست خبری فدراسیون شطرنج که روز چهارشنبه در محل این فدراسیون برگزار شد، در مورد موضوع رقابت با اسرائیل و این‌که «رایزنی صورت گرفته تا عدم رویارویی نمایندگان ایران با آن‌ها مشکل ساز نشود؟»، گفت: «بله، با فدراسیون جهانی رایزنی‌هایی داشتیم که محرومیتی شامل حال ما نشود.»

این درحالیست که جودوی ایران به دلیل فشارهای مقامات رژیم برای باخت های اجباری و مصلحتی و همچنین تمارضِ ورزشکاران ایران جهت عدم مواجهه با ورزشکاران اسرائیل، دچار تعلیق جهانی شده و مقامات ایران همچنان بر مواضع ضد اسرائیلی خود پافشاری می کنند.

در این زمینه آرش میراسماعیلی رییس فدراسیون جودوی ایران گفت: «ما دفاعیات و مستندات خودمان را به دادگاه CAS ارائه دادیم و امیدواریم رای به سود ایران باشد.»

سایت “ورزش‌سه”، نزدیک به تربیت بدنی و ورزش ایران، نوشته: «حدود ۷۰ روز از تعلیق جودوی ایران توسط فدراسیون جهانی می‌گذرد و هنوز خبر امیدوار کننده‌ای پیرامون رفع تعلیق به گوش نمی رسد. البته رییس فدراسیون جودو این تعلیق را یک فرصت می‌داند.»

میراسماعیلی به این سایت گفته: «ما هم به رای تعلیق موقت اولیه و هم به رای تعلیق دائمی اعتراض و شکایت کردیم. البته رای موقت که بعد از اعلام رای اصلی باطل می‌شود، اما ما پیگیر هستیم چون خسارت‌هایی به جودوی ایران وارد شده که باید جبران شود. عدم اعزام نوجوانان و جوانان ایرانی به مسابقات جهانی اصلی‌ترین خسارت وارد شده به ما بود چون امید بسیار زیادی داشتیم تا در این مسابقات به مدال جهانی برسیم. همچنین چند مسابقه در راستای کسب سهمیه المپیک را از دست دادیم.»

این مقام منصوب حکومتی گفته:‌ «شرطی فدراسیون جهانی و کمیته انضباطی برای ما گذاشتند تا تعلیق رفع شود این است که نمایندگان کشور ما باید با نمایندگان اسرائیل مسابقه دهند. ما رایزنی‌های خودمان را به صورت مخفیانه انجام می‌دهیم چون از برخی افراد در داخل هم می‌ترسیم! متاسفانه تا الان بارها اتفاق افتاده که بخشی از مصاحبه های من و سایر مسئولان را از داخل برای فدراسیون جهانی ارسال کردند.»