(عکس: کوبی گیدعون، GPO)

در پی تایید ادعا و افشاگری ماههای گذشتهٔ نخست وزیر اسرائیل در خصوص یکی از انبارهای اتمیِ مخفیِ ایران، این مقام اسرائیلی جامعه جهانی را فرا خواند تا «از خواب غفلت بیدار شده و بفهمند که رژیم ایران رژِیمی دروغ پرداز است.»

روز یکشنبه ۱۷ شهریور، منابع بین المللی اعلام کردند که در نمونه‌های گردآوری شده توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از ساختمانی در حاشیه تهران که نخست وزیر اسرائیل سال قبل آن را «انبار مخفی هسته‌ای» نامیده بود، آثار اورانیوم دیده شده و مسئولان ایرانی هنوز توضیحی درباره آن ارائه نکرده‌اند. لازم به ذکر است، مهرماه سال ۱۳۹۷ بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در سازمان ملل افشا کرد که ایران تاسیسات سری در روستایی به نام «تورقوزآباد» از توابع شهر کهریزک در شهر ری دارد، اما کمی بعد مقامات جمهوری اسلامی این ادعا را مورد تمسخر قراردادند اما با گذشت یکسال، نشانه‌هایی از اورانیوم در آنجا کشف شد.

به گزارش صفحه فیسبوکیِ دفتر نخست وزیر اسرائیل، نتانیاهو روز دوشنبه در خصوص تایید ادعایش توسط بازرسان بین المللی گفت:‌ «امروز من جزئیات بیشتری راجع به برنامه هسته ای سری ایران فاش خواهم کرد. یک سال و نیم پیش، از آرشیو هسته ای محرمانه رژیم ایران که موساد از تهران به ارمغان آورده بود، پرده برداشتم. دقیقا یک سال پیش، در سخنرانی در سازمان ملل متحد، جهانیان را با انبار هسته ای سری تورقوزآباد در تهران آشنا کردم. سران رژیم ایران میگفتند که این محل یک قالی شویی است. از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستم تا بلافاصله سایت تورقوزآباد را مورد بررسی قرار دهد.»

وی افزود: «امروز من به اطلاع شما میرسانم که بازرسان آژانس در تورقوزآباد اورانیوم یافته اند، موادی که رژیم ایران با وجود تعهدات بین المللی خود، در این محل مخفی کرده بود و این یعنی نقض کنوانسیون منع تسلیحات هسته ای (NPT)».

آقای نتانیاهو خاطرنشان کرد:‌ «امروز مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، آقای فروتسا، اعلام کرد که همکاری کاملی از سوی ایران با او انجام نشده، البته اگر بتوان رفتار رژیم ایران را همکاری خواند. جای تعجب نیست که رژیم ایران برای کتمان اقدامات غیر قانونی خود در تورقوزآباد دست به هر کاری زده است. هر کاری!»

نخست وزیر اسرائیل با نمایش تصاویری از انبار هسته ای فوق الذکر افزود:‌ «در اینجا تورقوزآباد را پیش از آشکار سازی ما می بینید. در اینجا شما کانتینرهایی را می بینید که رژیم ایران در آنها تجهیزات و مواد هسته ای غیر قانونی خود را نگهداری می کرد. ولی در اینجا شاهد تورقوزآباد بعد از آشکار سازی ما هستید. شما در اینجا می بینید که همه این مواد را از بین برده اند و کانتینرها از آنجا برده شده اند. مسئولان رژیم یک کار دیگر هم انجام داده اند. تمام سایت را با سنگ و ریگ پوشانیده اند. ایران در این محل یک پنهان کاری به تمام معنا انجام داده. ولی این اقدامات هم بی اثر بوده اند، چون در این محل همانطور که گفتم پسمانده های مواد هسته ای به جا مانده.»

بنیامین نتانیاهو همچنین با افشاگری جدیدتری از فعالیت های ایران افزود:‌ «و اما، امروز من به اطلاع شما میرسانم که ما سایتهای سری دیگری را نیز که در خدمت برنامه هسته ای رژیم ایران بوده اند کشف کرده ایم. یکی از مهمترین آنها سایت توسعه سلاح هسته ای در آباده، جنوبی تر از اصفهان است. دقیقا مانند تورقوزآباد، وقتی رژیم ایران متوجه شد که ما قدم به قدم آنها را رصد میکنیم، تلاش برای پنهانکاری را آغاز کرد. در اینجا سایت آباده را پیش از اینکه مسئولان رژیم متوجه برملا شدن آن شدند، می بینید.»

ایشان با نمایش تصاویر تاسیسات آباده افزود: «ولی حالا ببینید که پس از اینکه پی بردند که ما این سایت را یافته ایم با آن چه کرده اند. خیلی ساده بگویم، همه چیز را از بین برده اند. واقعا شگفت برانگیز است. هر بار آنها پنهانکاری می کنند، ما آشکار سازی میکنیم و بعد آنها سعی می کنند رد پای خود را کمرنگ کنند.»

نتانیاهو به مقامات تهران چنین هشدار داد: «من به دیکتاتورهای حاکم بر ایران می گویم که اسرائیل از اقدامات شما مطلع است. اسرائیل می داند که شما اعمالتان را کی و در کجا انجام می دهید. ما باز هم دروغهای شما را آشکار خواهیم کرد. ما باز هم از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد تا مانع دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته ای شویم. ما اقدامات خود را علیه رفتار ستیز جویانه رژیم ایران، در هر مکان و در هر زمان، ادامه خواهیم داد.»

وی افزود: ‌«من مجامع بین المللی را فرا می خوانم تا از خواب غفلت بیدار شوند و بفهمند که رژیم ایران رژِیمی دروغ پرداز است. من از آنها می خواهم که به پرزیدنت ترامپ و دولت اسرائیل ملحق شوند و نهایت فشار را بر رژِیم ایران اعمال کنند. سیاست لازم، سیاست فشار است. فشار و باز هم فشار.»

(عکس: کوبی گیدعون، GPO)