بنا به گزارشی که شنبه‌شب از اخبار کانال ۱۲ اسرائیل پخش شد، اسرائیل با کشورهای سنّی‌مذهب میانه‌رو خلیج فارس مشغول مذاکره پیرامون قرارداد «عدم خشونت» است. اگر این قرارداد تاریخی منعقد شود، به تخاصمات میان کشورهای خلیج فارس و اسرائیل پایان داده خواهد شد و به روابط دوستانه، همکاری در زمینه‌های گوناگون، عدم تخاصم و تهییج علیه یکدیگر منتهی خواهد شد.

وزیر خارجه اسرائیل، ایسرائل کاتص، در ۲۳ سپتامبر در توئیتی اعلام کرد با یکی از همتایان خود از یکی از کشورهای عرب که با اسرائیل روابط رسمی ندارد در خصوص مقابله با تهدیدات ایران روند تقویت همکاری‌های غیرنظامی وارد مذاکره شده است.

ایسرائل کاتص، که از جانب بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی امسال سازمان ملل شرکت جست، در سخنرانی خود اعلام کرد اسرائیل «سیاست روشن مبنی بر پیشبرد و عادی‌سازی روابط با کشورهای عرب خلیج فارس را دنبال می‌کند. ما با کشورهای خلیج فارس «مناقشه‌ نداریم» بلکه در زمینه‌های امنیتی علیه تهدید ایران و نیز در توسعه‌ی طرح‌های مشترک غیرنظامی، منافع مشترک داریم.» وی گفت «امیدوارم این همکاری‌ها به امضای قرارداد صلحی میان کشورهای ما بینجامد، چنانکه با مصر و اردن نیز انجام یافت».