(عکس: سخنگوی نیروی دفاعی اسرائیل)

ارتش اسرائیل با انتشار نقشه هوایی تاسیساتی در «دره بقاع» لبنان (در نزدیکی شهر نبی شیت)، جمهوری اسلامی ایران و گروه تروریستی حزب الله را به تلاش برای تولید موشک‎های هدایت شونده در خاک لبنان متهم کرده است.

به گزارش روز سه شنبه (۳ سپتامبر) صفحه توئیتری ارتش اسرائیل، گروه حزب الله سایتی را به عنوان بخشی از پروژه تولید موشکهای دقیق (نقطه زن)، در بقاع لبنان ایجاد کرده، که این محل چند سال قبل توسط ایران و حزب الله برای تولید تسلیحات راه اندازی شد و اسرائیل اخیرا انتقال برخی تجهیزات پیشرفته از جمله دستگاه های تولید موتور و کلاهک های موشک هایی با خطای کمتر از ده متر و نیز تاسیس یک خط تولید در آن را رصد کرد.

بر اساس این گزارش، برای تولید این موشکها، ایران تجهیزات اختصاصی تامین می کند، اپراتورهای تولید را آموزش می دهد و به طور مرتب کار را در سایت همراهی می کند.

ارتش اسرائیل خاطرنشان کرده که این پروژه از اهمیت ویژه ای برای حزب الله برخوردار است و به همین دلیل، در روزهای اخیر، از بیم حملات احتمالی، فعالان این سازمان مشغول تخلیه تجهیزات اختصاصی و گران قیمت از مجتمع و انتقالشان به مناطق غیر نظامی در لبنان و از جمله بیروت هستند.

در گزارش ارتش اسرائیل مجتمع های موجود در سایت موشکی حزب الله، مراکز تولید موتور، کنترل کیفیت، تولید مواد منفجره سرجنگی و مرکز پشتیبانی مورد اشاره قرار گرفته است.

لازم به ذکر است، اسرائیل حدود یک هفته پیش نیز ایران را متهم کرده بود که به اقدام هایش برای تجهیز گروه حزب‌الله لبنان به موشک های هدایت شونده شدت بخشیده است.

(عکس: سخنگوی نیروی دفاعی اسرائیل)